Pożyczka bywa często kojarzona z czymś wstydliwym. Traktowana jest jako znak świadczący o braku zaradności, czy o lekko duchowości. Jednak czy bez pożyczania pieniędzy żyłoby się nam lepiej?

Pożyczanie pieniędzy to czynność zupełnie normalna, taka jak inne – wszystko zależy bowiem od sytuacji. Każdy krok związany z naszym życiem czy zaciągnięciem zobowiązania powinien być podjęty świadomie i przemyślanie. Chwilowy impuls jest tutaj niewskazany.

Przy pożyczaniu warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Po pierwsze, jeżeli pożyczamy, to tylko wtedy kiedy jest to opłacalne. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy poradzimy sobie ze spłatą zobowiązania – odpuśćmy sobie pożyczkę, doprowadzić ona może wówczas do problemów finansowych. Najważniejsze jednak jest umiejętne pożyczanie – czyli poszukanie banku, który zaoferuje nam najlepsze warunki oraz termin spłaty.

Na co pożyczać?

Pożyczka może nam pomóc, jeżeli nie chcemy stracić okazji. Dla przykładu, jeżeli marzymy o podróży za granicę w konkretnym kierunku. Nagle biuro podróży oferuje wspaniałą okazję – last minute, first minute – na niezwykle korzystnych warunkach i w idealnej cenie. Akurat nie mamy ani grosza, oszczędności przeznaczyliśmy na inne wydatki. Wówczas sprawdźmy, czy zaciągnięcie pożyczki na okazyjną ofertę się nam opłaci bardziej, niż normalna cena wycieczki. Jeżeli tak – lećmy się pakować.

 

Pożyczki często bardzo trafnie nazywa się konsumenckimi. Czy można zaciągniętą pożyczkę zainwestować? Oczywiście, że tak. Można bowiem pożyczone pieniądze zainwestować w samego siebie. Zakupienie za nią kursu specjalistycznego, czy kursu językowego to idealna inwestycja. Dzięki niej łatwiej nam będzie znaleźć lepszą pracę, czy starać się o awans w aktualnej.

 

Z pożyczek korzystają również mali przedsiębiorcy – np. właściciele firm remontowych. To oni bardzo często korzystają z limitu debetowego na koncie. Limit jest konieczny, nigdy nie wiadomo bowiem w jakim terminie klient zapłaci za wykonaną pracę. Debet na karcie umożliwia dalsze działanie firmy, dodatkowo terminowo spłacony nie przynosi dodatkowych kosztów.

Pożyczka może pomóc!

Pożyczka nie musi być wcale złem koniecznym i najgorszym rozwiązaniem. To właśnie dzięki niej bardzo często można dokonać potrzebnych inwestycji, czy skorzystać z aktualnych promocji, na które aktualnie nie mamy dostępnych oszczędności. Dzięki pożyczkom możemy spełnić nasze marzenia. Jednak pożyczki muszą w każdym wypadku być przemyślane. Musimy wziąć pod uwagę nasze możliwości. Jeśli nie stać nas na pożyczkę i wiemy, że nie podołamy jej spłacie, wówczas zrezygnujmy z niej. Niespłacana pożyczka w terminie to początek spirali zadłużenia.