Każdy chciałby wzbogacić się w szybki i łatwy sposób. Niektórzy, by zrealizować swoje życiowe cele oszczędzają latami – w tym przypadku jednak wyrzekają się tego, co mogliby mieć na co dzień. Dobrym rozwiązaniem wydaje się założenie własnego biznesu, swojej firmy. Jest to jednak działanie ryzykowne i wiele osób boi się podjąć takiego ryzyka. Co w takiej sytuacji? Jak zdobyć pieniądze? Dobrym rozwiązaniem wydaje się franczyza, która nazywana jest także dobrym pomysłem na pewny i stabilny biznes.

Franchising – na czym to polega?

Franchising nazywany jest w Polsce potoczne franczyzą. Polega on na sprzedaży produktów, czy usług pod pewną marką. Jest to prawno-finansowa współpraca w ramach sieci punktów danej marki. Oznacza to, że zarówno wizerunek, specyfika działania, jak i wymagania są identyczne w odniesieniu do wszystkich punktów działających w obrębie franczyzy danej marki. Osoba decydująca się na ten rodzaj współpracy ponosi koszty w początkowej fazie – czyli przy podpisaniu umowy. Następnie zgodnie z umową – co miesiąc na rzecz marki przekazywana jest część dochodu.

Obecnie franczyza obejmuje swoim zasięgiem wiele branży. Najpopularniejsze są oczywiście sklepy spożywczo-monopolowe. Jednak franczyza działa także w obszarze mody, urody i zdrowia (sieci drogeryjne, apteki), gastronomii (restauracje, bary). Popularne są także w ramach tej współpracy stacje benzynowe.

Co musisz wiedzieć?

Zawiązując umowę o franczyzę, prowadzimy tak naprawdę działalność na własny rachunek – z założeniem, że jest to biznes bezpieczny. Oczywiście obowiązuje nas zasada poufności, czy zakaz poufności. Wiele kwestii zależnych jest także od marki, z którą współpracujemy. Jednak wbrew obawom aktualnie podpisując umowę franczyzową mamy dużą swobodę działania.

Wiele osób zastanawia się, czy tak naprawdę się to opłaca, czy jest to własny biznes, czy praca dla kogoś. Oczywiście dużo zależy indywidualnie od sytuacji. Są biznesy bardziej i mniej opłacalne – tu jednak zmienia się koszt własnej inwestycji. Dużo zależy też od tego, czy mamy już wkład własny w biznes, czy musimy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Nie bez powodu jednak franczyza nazywana jest pewnym, bezpiecznym biznesem – jeśli więc zastanawiamy jak zainwestować pieniądze i szybko się wzbogacić, to jest w tym jakiś pomysł na przyszłość.