Długoterminowe obligacje są aktualnie mało opłacalne – wyjątek stanowią jedynie te  promocyjne, na krótki okres i z limitowanym poziomem wpłaty. Przyczyną tej sytuacji są niskie stopy procentowe, które przekładają się na oferty bankowe, jak również powrót inflacji, która jest głównym wrogiem oszczędzanych pieniędzy. Jeżeli posiadamy nisko oprocentowaną lokatę, to prawdopodobnie z każdym miesiącem tracimy nasze pieniądze. Jak zatem ulokować oszczędności, aby uchronić się od ryzyka utraty środków?

Statystyki mówią prawdę

GUS podał, że w tym roku, w kwietniu w Polsce poziom inflacji plasował się o 2% więcej niż miało to miejsce w kwietniu 2016 roku. Oznacza to, że nasze życie drożeje – głównym środkiem napędowym takiej sytuacji są podwyżki cen ropy naftowej oraz żywności. Powinniśmy się martwić nie tylko podczas robienia codziennych zakupów, ale również obserwując stan naszych oszczędności. Inflacja jest pojęciem abstrakcyjnym, nie powoduje ona bowiem widocznego uszczuplenia się naszych oszczędności. Posiadając na lokacie np. 1000 złotych z poziomem inflacji 0%, mamy dokładnie tyle samo posiadając 1000 złotych z poziomem inflacji 2%. Oznacza to jednak, że za tą samą kwotę kupimy mniej produktów niż wcześniej. Niezwykle popularne w naszym kraju lokaty oszczędnościowe stają się już nieopłacalne, a co najgorsze mogą powodować straty.

Co z tą lokatą?

Jednak jak zapewniają same banki – na lokacie stracić nie można. Jednak czy jest tak na pewno? Załóżmy, że zakładamy lokatę z oprocentowaniem na poziomie 2% brutto (przed opodatkowaniem). Inflacja również wynosi 2% (załóżmy, że jej poziom nie zmieni się przez cały okres lokaty). Po upływie umowy na lokatę zauważymy, że będziemy stratni – dzieje się to poprzez niższą sumę odsetek netto w porównaniu z progiem inflacji. Kapitał zainwestowany na lokacie do nas wróci, jednak jego wartość będzie dużo mniej atrakcyjna. W domyśle można stwierdzić, że trzymanie pieniędzy schowanych w kopercie w domu nie różni się niczym od umieszczeniem ich na lokacie – pomijamy tutaj jednak kwestie bezpieczeństwa.

Jeśli mimo to dalej chcemy założyć lokatę, wówczas musimy jej starannie poszukać. Znalezienie dobrego produktu jest bardzo trudne – kapitał dla takich lokat to przeważnie kwoty większe niż 10 tysięcy złotych. Najważniejsze jest to, aby oprocentowanie na lokacie było większe niż aktualny poziom inflacji. Jeżeli obecnie mamy inflację na poziomie 2%, musimy znaleźć taką lokatę, która ma oprocentowanie na poziomie 3% lub więcej. Jednak w dalszym ciągu inwestując w lokatę z oprocentowaniem 3% na okres 3 miesięcy kwoty 20 tysięcy złotych, suma odsetek po opodatkowaniu wyniesie około 121 złotych. Jeżeli uwzględnimy do tego poziom inflacji na poziomie 2%, to wówczas realna suma zysku wyniesie około 40 złotych. Wyjdziemy oczywiście na plusie, jednak jest to bardzo mały zysk przy zainwestowanych dużych środkach i zamrożeniu ich na okres 3 miesięcy. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas szukanie produktów promocyjnych. Z reguły są one bardzo wysoko oprocentowane, a dodatkowo oferują premię za założenie lokaty.