Ten pierwszy był i nadal jest bardzo popularny. Druga opcja zaś stała się idealnym wyjściem dla kredytobiorców obawiających się ryzykować w związku z możliwością wahających się kursów waluty obcej w stosunku do złotego. Po przeczytaniu tekstu dowiesz się, który z nich jest korzystniejszy pod względem finansowym. W dzisiejszych czasach zaciągnięcie kredytu to bardzo poważna decyzja i podejmując ją należy liczyć z tym, że wiąże się ona z jego spłatą, która może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. Z tego powodu przed ostatecznym postanowieniem o pożyczeniu pieniędzy od banku należy przeanalizować, który rodzaj dostępnych na rynku kredytów jest najbardziej opłacalny.

 

Sytuacja na rynku finansowym

Należy wziąć pod uwagę, że sytuacja na rynku finansowym jest nieprzewidywalna i w każdej chwili może ulec zmianie. Weźmy przykładowo ostatni pamiętny kryzys, z którego jeszcze w tym momencie świat stara się otrząsnąć. Przez wiele lat w Polsce ogromną popularnością cieszyły się i prężnie działały kredyty walutowe, w szczególności te udzielane we frankach szwajcarskich. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się zobowiązania walutowe w euro i w dolarach amerykańskich. Co jest tego powodem?

 

Te waluty (a szczególnie frank szwajcarski) były uważane za stabilne, a co za tym idzie udzielane w nich kredyty przez długi okres czasu oprocentowane były niżej niż udzielane w złotówkach. Miało to przełożenie na wysokość płaconych co miesiąc rat oraz wielkość odsetek. Jednak wart zwrócenia uwagi jest fakt, że to kursy walut mają najistotniejszy wpływ na całkowitą wartość kredytu udzielonego w walucie wymienialnej.

 

Wahania kursów mogą spowodować, że rzeczywiste koszty z dnia na dzień mogą w znacznym stopniu wzrosnąć. Skutkuje to tym, że comiesięczna rata może pójść w górę a po kilku – kilkunastu latach spłacania może spowodować wzrost całkowitego zadłużenia. Najbardziej odczuwalnym i namacalnym skutkiem występującego w Polsce kryzysu finansowego dla osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytów walutowych była mniejsza i trudniejsza dostępność do walut rynku międzynarodowego.

 

Wpływ międzynarodowego kryzysu

Międzynarodowy kryzys spowodował osłabienie złotego, a co za tym idzie wzrost kursów walut. Miało to przełożenie na wycofanie się niektórych banków z udzielania kredytów walutowych oraz zaostrzenie warunków udzielania tych kredytów (na przykład zwiększając wymagania dotyczące zdolności kredytowej), przez banki, które postanowiły pozostawić kredyty walutowe w ofercie. Ze względu na te utrudnienia zwyżkę popularności zaczęły zaliczać kredyty udzielane w złotówkach.

 

Kredyty złotówkowe mają swoje niezaprzeczalne zalety, a najbardziej istotną jest ta, że nie niosą za sobą ryzyka kursowego. Dzięki temu osoby, które spłacają złotowe kredyty mieszkaniowe łatwiej mogą zaplanować opłaty związane ze spłatą kredytu, gdyż wszystkie rozliczenia oparte są na złotówkach. Na jaki kredyt zatem się zdecydować? Korzystniejszy byłby walutowy czy złotowy? Nie ma tu niestety jednoznacznej odpowiedzi.

 

Należy jednak pamiętać, że najlepiej jest robić zadłużenie w walucie, w której osiąga się dochody (mając na uwadze wspomniane wcześniej ryzyko kursowe). Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że obsługujący nas w oddziale banku doradca kredytowy przedstawi nam koszty i ryzyka związane z branym przez nas kredytem walutowym. Natomiast nie podejmie za nas ostatecznej decyzji i co najważniejsze – nie będzie ponosił za nią odpowiedzialności. Pamiętać należy, że ostateczną decyzję zawsze podejmuje klient. W związku z zawieraniem umowy kredytowej na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat warto poświęcić swój czas na jak najbardziej dokładne przeanalizowanie i rozważenie wszystkich za i przeciw dokonując wyboru waluty kredytu. Natomiast przed podjęciem decyzji o przewalutowaniu kredytu, który już posiadamy warto i należy zwrócić uwagę na kursy walut i przeprowadzić symulację spłaty kredytu, żeby porównać wysokość rat przed oraz po zmianie waluty. Skutkować to będzie oceną jej opłacalności.

 

Podsumowując

Wybierając kredyt walutowy należy liczyć się z dodatkowymi opłatami, którymi zostaniemy obciążeni. Konieczne jest opłacenie prowizji i dokonanie nowego wpisu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości. Więcej informacji o tym jaki odebrać kredyt walutowy czy złotówkowy na Infor.pl