Istnieje wiele różnych rodzajów promocji oraz ofert, które mają zachęcić konsumentów do skorzystania z usług danego banku i zaciągnięcia zobowiązania, jakim jest pożyczka. Jednym z najbardziej skutecznych sloganów reklamowych jest hasło „pierwsza pożyczka gratis”. W tego rodzaju produktach specjalizują się przede wszystkim firmy pozabankowe, jednak coraz częściej banki zaczynają stosować podobną strategię marketingową.

 

Na czym polega “mierzenie pożyczki”?

 

Jeden z większych banków działających na terenie naszego kraju już od dłuższego czasu oferuje produkt, jakim jest „Pożyczka Przymiarka”. Zobowiązanie posiada niskie oprocentowanie (5%) oraz prowizję już na nieco wyższym poziomie – 9,99%. Zupełna nowość, jeśli chodzi o ten produkt bankowy to możliwość zwrotu pieniędzy bez ponoszenia kosztów oraz konsekwencji. Pożyczkę można zwrócić w przeciągu jednego miesiąca. Sama oferta porównywana jest do sklepów odzieżowych oferujących podobny schemat – kup, przymierz, a jeżeli Ci się nie spodoba, oddaj.

 

Jednak ten rodzaj produktu tak naprawdę jest bardzo przekoloryzowany. Zgodnie z prawem konsumenta, od każdej z umów kredytowych mamy możliwość odstąpienie w ciągu 14 dni – niezależnie czy umowa została spisana w banku, czy też poprzez formularz internetowy. Bank, który oferuje kredyt przymierzany to tak naprawdę nic szczególnego – wydłużony został jedynie okres, w którym można odstąpić od umowy o dodatkowe dwa tygodnie. Wyjątek stanowi koszt zwrotu pożyczki – w przypadku pożyczki przymierzanej nie ponosi się kosztów z tego tytułu. Jeżeli natomiast korzystamy z prawa konsumenta, liczyć się należy z możliwością potrącenia odsetek za okres, kiedy korzystaliśmy z pożyczki.

 

Należy jednak pamiętać, że zanim my skorzystamy z przymierzenia pożyczki – w pierwszej kolejności to bank przymierzy się do nas – czyli sprawdzi naszą zdolność kredytową. Wówczas może się okazać, że nie posiadamy zdolności dla wnioskowanej kwoty. Okazać się może również, że możemy zyskać zdolność kredytową, ale pod warunkiem skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia i wyższego oprocentowania.