Wszystko wskazuje na to, że odcinając się od politycznych przepychanek, można stwierdzić, że Polska zamknęła rok 2017 z przyzwoitym bilansem gospodarczym. Dowodem na to może być umocnienie się złotego wobec walut wiodących czyli np. euro i dolara. Jesteśmy na początku roku i wiele osób czeka na nowe analizy i prognozy dla dolara i euro na 2018. Ważne są rokowania zarówno dla ich relacji z naszą walutą, ale także to, jak będzie się wobec siebie zachowywać para EUR/USD.

Prognozy dla złotego na 2018 r.

Umocnienie złotego, które ma teraz miejsce i prognozowane jest na cały rok 2018 sprawia, że Polacy odczuwają większości konkretne, pozytywne skutki tej sytuacji. Przeciętny Kowalski może liczyć w tym roku na:

  •         Tańsze wakacje. Mocny złoty sprawi, że zakup obcej waluty, którą wydamy na zagranicznych wakacjach będzie mniejszym obciążeniem dla portfela.
  •         Niższe ceny towarów importowanych. To dotyczy handlu ogółem, ale przede wszystkim otwiera nowe możliwości w temacie zakupu samochodu lub sprzętu elektronicznego za granicą.
  •         Mniejsze raty kredytów. Mowa oczywiście o kredytach zaciągniętych w obcych walutach. Ucieszą się frankowicze, ale także ci, którzy mają zobowiązania w euro lub dolarach.

Obecna sytuacja nie cieszy z wiadomych powodów eksporterów. Wyjątek stanowią firmy, które prowadzą i eksport i import, co pozwala na odnotowanie korzystnego bilansu.

Prognoza dla dolara na 2018

Pod koniec 2017 roku zapowiadano umacnianie się tej waluty w związku zapowiadanym ruchem ze strony Fed, czyli kilkukrotnym podniesieniem stóp procentowych. Jednakże początek roku przyniósł zmianę w podejściu przedstawicieli USA, którzy uznali, że tani dolar przyniesie im korzyści w postaci większego eksportu towarów, a tym samym rozkręci gospodarkę. Fed także skorygowało swoje wcześniejsze „jastrzębie” zapędy, co w efekcie dodatkowo umocniło waluty wschodzące, w tym złotego. To zmieniło nieco prognozę dla dolara na 2018.

Według analityków dolar w pierwszym kwartale 2018 będzie nadal słaby, a tym samym tani, potem delikatnie jego kurs podniesie się na około 3,40 zł. Przewiduje się natomiast, że w drugim półroczu może poszybować do wartości 3,70 zł i więcej. Nie wiadomo natomiast jak naprawdę kurs dolara i innych walut zareaguje na reformę podatkową Trumpa oraz duże zmiany na amerykańskim rynku pracy.

Prognoza dla euro na 2018

Waluta europejska zachowuje się zdecydowanie spokojniej i stabilniej, dla wielu specjalistów wręcz nudno. Polityka monetarna strefy euro jest dość przewidywalna, co daje duży kontrast dla mocno rozchwianej polityki wokół dolara. To generuje sytuację, w której inwestorzy podchodzą do euro w sposób długofalowy, a w kwestii dolara podejmują jedynie impulsywne decyzje. Dzięki temu można w strefie euro liczyć na kolejne duże inwestycje, co sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Szacuje się, że w pierwszym kwartale bądź półroczu euro będzie kosztować około 4,15 zł, natomiast koniec roku przyniesie kurs bliższy wartości 4,30 zł.