Praktycznie każda strefa ludzkiego życia ma swoje tajemnice i ciekawostki, o których nie wiedzą wszyscy. Jak ma się kwestia finansów na świecie? Które kraje kryją swoje tajemnice w kwestii pożyczek i kredytów?

Sytuacja w USA

Wiele mówi się na temat tego, że Stany Zjednoczone są kolebką dobrobytu i nowoczesności. Oczywiście jest w tym wiele prawdy. Jest też jednak ciemniejsza strona medalu. Prawie jedna czwarta Amerykanów jest całkowicie zadłużona. Ogólnie szacuje się, że społeczeństwo amerykańskie jest jednym z najbardziej zadłużonych na całym świecie. Stany Zjednoczone i sytuację na tamtejszych giełdach, czy w bankach ocenia się jako główną przyczynę kryzysu światowego.

Jak radzą sobie z zadłużeniami mieszkańcy Dubaju?

Dubaj podobnie jak Stany Zjednoczone uważany jest za krainę dobrobytu. Wakacje w tym egzotycznym kraju to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Nie oznacza to jednak, że i tak nie zdarzają się zadłużenia. Prawo finansowe w Dubaju jest bardzo restrykcyjne dlatego Ci dłużnicy, którzy w żaden sposób nie radzą sobie ze spłacaniem kredytów, czy innymi zadłużeniami zostawiają często cały swój dorobek i uciekają z kraju, by nikt ich nie odnalazł. Są w Dubaju rejony, gdzie można znaleźć porzucone bardzo luksusowe samochody, nieużytkowane od wielu miesięcy, a nawet lat.

Sprawiedliwa Japonia

Japonia jest krajem, w którym wprowadzono wiele ciekawych rozwiązań także w strefie finansowej. Osoby zadłużone, niespłacające swoich zobowiązań wobec wierzycieli zamiast więzienia zostawali skazani na pracę w elektrowni Fukushima. Przez wiele lat skutecznie zniechęcało to obywateli do zaciągania kredytów i niespłacania swoich zobowiązań. Takie rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone także w innych krajach, gdzie więźniowie mają opłacony pobyt łącznie z rozrywką, czy wyżywieniem.

Kolumbia bez zadłużenia? Nie tym razem

Jak wynika z danych finansowych, Kolumbia ma bardzo duże zadłużenia zagraniczne. Wystarczyłby jednak tylko jeden podpis, aby skutecznie zostały one umorzone. Jeden z największych przemytników narkotyków w Ameryce Południowej złożył propozycję spłacenia całego długu wobec Stanów Zjednoczonych. Jedyne co miałby za to otrzymać to amnestia. Propozycja ta została oczywiście odrzucona.

 

To tylko nieliczne z ciekawostek finansowych świata. Na pewno wiele krajów kryje swoje tajemnice, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego. Któreś dnia może jednak i one zostaną odkryte.